Microchip Technology DSC1001BI1-010.0000T
DSC1001BI1-010.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BI1-010.0000T
Brief Description
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BI1-010.0000T.pdf
Availability of DSC1001BI1-010.0000T
QUANTITY
DSC1001BI1-010.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BI1-010.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001BI1-010.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency10MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BI1-010.0000T
Related LinksDSC1001BI1, DSC1001BI1-010.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BI1-010.0000T Details Description
Related parts for DSC1001BI1-010.0000T
IC OPAMP CFA 250MHZ 14CDIP datasheet.pdf
DIODE FAST .5A 400V TO-269AA datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A MELF datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2A 10W datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC GATE NAND DUAL 4-IN 14TSSOP datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf