Microchip Technology DSC1001BI2-001.5440T
DSC1001BI2-001.5440T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BI2-001.5440T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 1.544MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BI2-001.5440T.pdf
Availability of DSC1001BI2-001.5440T
QUANTITY
DSC1001BI2-001.5440T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BI2-001.5440T
Internal Part NumberEIS-DSC1001BI2-001.5440T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency1.544MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BI2-001.5440T
Related LinksDSC1001BI2, DSC1001BI2-001.5440T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BI2-001.5440T Details Description
Related parts for DSC1001BI2-001.5440T
RES TEMP SENS 1.5K OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 15V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 20ppm 8pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf