Microchip Technology DSC1001BI2-005.5296
DSC1001BI2-005.5296 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BI2-005.5296
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 5.5296MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BI2-005.5296.pdf
Availability of DSC1001BI2-005.5296
QUANTITY
DSC1001BI2-005.5296 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BI2-005.5296
Internal Part NumberEIS-DSC1001BI2-005.5296
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency5.5296MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BI2-005.5296
Related LinksDSC1001BI, DSC1001BI2-005.5296 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BI2-005.5296 Details Description
Related parts for DSC1001BI2-005.5296
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.449 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
DC SOLENOID OPEN FRAME PULL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf