SSI Technologies Inc P61-500-A-A-I72-20MA-C
P61-500-A-A-I72-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-500-A-A-I72-20MA-C
Brief Description
SENSOR 500PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-500-A-A-I72-20MA-C.pdf
Availability of P61-500-A-A-I72-20MA-C
QUANTITY
P61-500-A-A-I72-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-500-A-A-I72-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-500-A-A-I72-20MA-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-500-A-A-I72-20MA-C
Related LinksP61-500-A-A, P61-500-A-A-I72-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-500-A-A-I72-20MA-C Details Description
Related parts for P61-500-A-A-I72-20MA-C
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 256FBGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DL LVL FLOATSW 327MM TOTAL L datasheet.pdf
CTV 12C 8#20 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
560UF 450V 40X60MM 85C 10000H datasheet.pdf