Microchip Technology DSC1001BI2-066.0000
DSC1001BI2-066.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BI2-066.0000
Brief Description
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BI2-066.0000.pdf
Availability of DSC1001BI2-066.0000
QUANTITY
DSC1001BI2-066.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BI2-066.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001BI2-066.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BI2-066.0000
Related LinksDSC1001BI, DSC1001BI2-066.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BI2-066.0000 Details Description
Related parts for DSC1001BI2-066.0000
IC MCU 16-BIT 40MHZ 132QFP datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS .100" DL TIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf