Microchip Technology DSC1001BI2-066.0000
DSC1001BI2-066.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001BI2-066.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001BI2-066.0000.pdf
Availability of DSC1001BI2-066.0000
QUANTITY
DSC1001BI2-066.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001BI2-066.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001BI2-066.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001BI2-066.0000
Related LinksDSC1001BI, DSC1001BI2-066.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001BI2-066.0000 Details Description
Related parts for DSC1001BI2-066.0000
RES SMD 487 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC 16BIT D TRANSP LATCH 48TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
SPRUNG HOOK datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf