KEMET M550B108K050BG
M550B108K050BG picture photo
Mfg. Part Number
M550B108K050BG
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108K050BG.pdf
Availability of M550B108K050BG
QUANTITY
M550B108K050BG Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108K050BG
Internal Part NumberEIS-M550B108K050BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesM55
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108K050BG
Related LinksM550B10, M550B108K050BG Datasheet, KEMET Distributor
M550B108K050BG Details Description
Related parts for M550B108K050BG
KIT NANO-CLIP 6 CLIPS RED datasheet.pdf
IC OCTAL TRANSP D-LATCH 20-SSOP datasheet.pdf
SWITCH SPDT TOP PLUNGER ROLLER datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PLUNGER SPDT 15A datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf