Microchip Technology DSC1001CE2-008.0000T
DSC1001CE2-008.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE2-008.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE2-008.0000T.pdf
Availability of DSC1001CE2-008.0000T
QUANTITY
DSC1001CE2-008.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE2-008.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE2-008.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency8MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE2-008.0000T
Related LinksDSC1001CE2, DSC1001CE2-008.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE2-008.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CE2-008.0000T
IC AMP HBT GAAS 1/2W SOT-89 datasheet.pdf
CUTTER TIP STRAIGHT FLUSH 7.87" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
POT 1.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
MINIFIT BMI RA HDR TIN MF/BL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIBER CBL ASSY ZINC IP67 2M datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 77MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf