Microchip Technology DSC1001CE2-010.0000T
DSC1001CE2-010.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE2-010.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE2-010.0000T.pdf
Availability of DSC1001CE2-010.0000T
QUANTITY
DSC1001CE2-010.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE2-010.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE2-010.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency10MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE2-010.0000T
Related LinksDSC1001CE2, DSC1001CE2-010.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE2-010.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CE2-010.0000T
TVS DIODE 85VWM 178VC SMB datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 1A TO92 datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE RATIOMETRIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
FLAT HEATPIPE 25W 6X1.5X100MM datasheet.pdf