Microchip Technology DSC1001CE2-011.2896
DSC1001CE2-011.2896 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE2-011.2896
Brief Description
OSC MEMS 11.2896MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE2-011.2896.pdf
Availability of DSC1001CE2-011.2896
QUANTITY
DSC1001CE2-011.2896 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE2-011.2896
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE2-011.2896
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency11.2896MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE2-011.2896
Related LinksDSC1001CE, DSC1001CE2-011.2896 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE2-011.2896 Details Description
Related parts for DSC1001CE2-011.2896
TIP CHISEL 2.4MM FOR WSP80 datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 6POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 24.7500MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.018UF RADIAL datasheet.pdf