Amphenol Aerospace Operations MS27505E15B37P
MS27505E15B37P picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E15B37P
Brief Description
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27505E15B37P.pdf
Availability of MS27505E15B37P
QUANTITY
MS27505E15B37P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E15B37P
Internal Part NumberEIS-MS27505E15B37P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-37
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E15B37P
Related LinksMS27505, MS27505E15B37P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E15B37P Details Description
Related parts for MS27505E15B37P
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN DSUB COMBO 2POS 2W2C PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER 36POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TV07RW11-5S W/ PC CONTACTS datasheet.pdf
CTV 18C MIXED TWIN SKT J/N RE datasheet.pdf
8UF 50V 6.604X18.364 105C AXI datasheet.pdf