Vishay/Dale RLR07C2491FPBSL
RLR07C2491FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2491FPBSL
Brief Description
RES 2.49K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2491FPBSL.pdf
Availability of RLR07C2491FPBSL
QUANTITY
RLR07C2491FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2491FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2491FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2491FPBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2491FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2491FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C2491FPBSL
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CLAMP TIE MIN 18LB #4 HS BK 4.3" datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 100POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP .1A SPST-NO .187QC datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE RGB, WHT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 7A I2PAK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
12-Bit, 20/40/65 MSPS 3 V A/D Converter IC datasheet.pdf