Microchip Technology DSC1001CE2-011.2896T
DSC1001CE2-011.2896T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE2-011.2896T
Brief Description
OSC MEMS 11.2896MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE2-011.2896T.pdf
Availability of DSC1001CE2-011.2896T
QUANTITY
DSC1001CE2-011.2896T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE2-011.2896T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE2-011.2896T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency11.2896MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE2-011.2896T
Related LinksDSC1001CE2, DSC1001CE2-011.2896T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE2-011.2896T Details Description
Related parts for DSC1001CE2-011.2896T
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-DIP datasheet.pdf
IC BUFFER HS GAIN+2 R/R 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V TSOT23-5 datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C QFN datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf