Yageo FKN-50JR-52-3R9
FKN-50JR-52-3R9 picture photo
Mfg. Part Number
FKN-50JR-52-3R9
Brief Description
RES 3.9 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN-50JR-52-3R9.pdf
Availability of FKN-50JR-52-3R9
QUANTITY
FKN-50JR-52-3R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-50JR-52-3R9
Internal Part NumberEIS-FKN-50JR-52-3R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-50JR-52-3R9
Related LinksFKN-50J, FKN-50JR-52-3R9 Datasheet, Yageo Distributor
FKN-50JR-52-3R9 Details Description
Related parts for FKN-50JR-52-3R9
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44MQFP datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.8A SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf