Microchip Technology DSC1001CE2-020.0000
DSC1001CE2-020.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE2-020.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE2-020.0000.pdf
Availability of DSC1001CE2-020.0000
QUANTITY
DSC1001CE2-020.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE2-020.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE2-020.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE2-020.0000
Related LinksDSC1001CE, DSC1001CE2-020.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE2-020.0000 Details Description
Related parts for DSC1001CE2-020.0000
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A TO-220FL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 40V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO204AL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR HR34B datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT datasheet.pdf