Microchip Technology DSC1001CE2-033.0000T
DSC1001CE2-033.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE2-033.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE2-033.0000T.pdf
Availability of DSC1001CE2-033.0000T
QUANTITY
DSC1001CE2-033.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE2-033.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE2-033.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE2-033.0000T
Related LinksDSC1001CE2, DSC1001CE2-033.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE2-033.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CE2-033.0000T
IC V-MONITOR W/PROG DETEC 8-DIP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.7PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR 52POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RELAY SAFETY 4PST 8A 110V datasheet.pdf
ZMOTION BUNDLE 4KB FLASH 20-SSOP datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Crystal 20.5000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf