Microchip Technology DSC1001CE2-033.0000T
DSC1001CE2-033.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE2-033.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE2-033.0000T.pdf
Availability of DSC1001CE2-033.0000T
QUANTITY
DSC1001CE2-033.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE2-033.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE2-033.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE2-033.0000T
Related LinksDSC1001CE2, DSC1001CE2-033.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE2-033.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CE2-033.0000T
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220FN datasheet.pdf
TRANSF LINE MATCHING 4W 3.2 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 80A 250V datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 6.73MM datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 3A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 600A 3T0WER datasheet.pdf