Microchip Technology DSC1001CE2-040.0000T
DSC1001CE2-040.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE2-040.0000T
Brief Description
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE2-040.0000T.pdf
Availability of DSC1001CE2-040.0000T
QUANTITY
DSC1001CE2-040.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE2-040.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE2-040.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency40MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE2-040.0000T
Related LinksDSC1001CE2, DSC1001CE2-040.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE2-040.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CE2-040.0000T
CONN RECEPT 6POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
SERIAL PORT PLUG W/CD datasheet.pdf
CAP ALUM 20000UF 25V SCREW datasheet.pdf