Microchip Technology DSC1001CE2-050.0000
DSC1001CE2-050.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CE2-050.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CE2-050.0000.pdf
Availability of DSC1001CE2-050.0000
QUANTITY
DSC1001CE2-050.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CE2-050.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CE2-050.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CE2-050.0000
Related LinksDSC1001CE, DSC1001CE2-050.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CE2-050.0000 Details Description
Related parts for DSC1001CE2-050.0000
DIODE GEN PURP 800V 6A R6 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
MINITEK UNSHROUDED HDR S-TRAIGHT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CABLE 2COND GREEN 4.9' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
NBC MOLDED PARTS datasheet.pdf
TV 19C 19#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
PT 23C 21#20,2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
15 MHz Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf