Microchip Technology DSC1001CI1-066.6667
DSC1001CI1-066.6667 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI1-066.6667
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 66.6667MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI1-066.6667.pdf
Availability of DSC1001CI1-066.6667
QUANTITY
DSC1001CI1-066.6667 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI1-066.6667
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI1-066.6667
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66.6667MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI1-066.6667
Related LinksDSC1001CI, DSC1001CI1-066.6667 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI1-066.6667 Details Description
Related parts for DSC1001CI1-066.6667
LED RED CLEAR 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
IC SRAM 36KBIT 12NS 80TQFP datasheet.pdf
CONN FIBER FSMA PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
COMPRESSION LUG PLATED ON TAPE datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 1.25 89HP0504U datasheet.pdf
BUS-BAR XFRMR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf