Microchip Technology DSC1001CI2-003.5795T
DSC1001CI2-003.5795T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-003.5795T
Brief Description
OSC MEMS 3.5795MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-003.5795T.pdf
Availability of DSC1001CI2-003.5795T
QUANTITY
DSC1001CI2-003.5795T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-003.5795T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-003.5795T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency3.5795MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-003.5795T
Related LinksDSC1001CI2, DSC1001CI2-003.5795T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-003.5795T Details Description
Related parts for DSC1001CI2-003.5795T
RES .20 OHM 1W 5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 265KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS FEMALE R/A datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 4POS GOLD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 14MM datasheet.pdf
SC 3.81/09/135G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
AC DRV,240V 1PH,3HP 2.2KW CT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A SMV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf