Microchip Technology DSC1001CI2-003.6864
DSC1001CI2-003.6864 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-003.6864
Brief Description
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-003.6864.pdf
Availability of DSC1001CI2-003.6864
QUANTITY
DSC1001CI2-003.6864 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-003.6864
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-003.6864
TypeMEMS (Silicon)
Frequency3.6864MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-003.6864
Related LinksDSC1001CI, DSC1001CI2-003.6864 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-003.6864 Details Description
Related parts for DSC1001CI2-003.6864
IC CPLD 32MC 7.5NS 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
STOPPER 3CC 1000/PK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HDM SMPR070F K datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf