Microchip Technology DSC1001CI2-019.2000
DSC1001CI2-019.2000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-019.2000
Brief Description
OSCILLATOR MEMS 19.2MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-019.2000.pdf
Availability of DSC1001CI2-019.2000
QUANTITY
DSC1001CI2-019.2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-019.2000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-019.2000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency19.2MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-019.2000
Related LinksDSC1001CI, DSC1001CI2-019.2000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-019.2000 Details Description
Related parts for DSC1001CI2-019.2000
SCR DBL HISCR 800V 160A INTAPAK datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 3A 190 MOHM TH datasheet.pdf
JUNCTION SHELL 20POS BLACK datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 5.1A SOT-223 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 2% 1W 0207 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf