Cornell Dubilier Electronics SLP183M016C7P3
SLP183M016C7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP183M016C7P3
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
SLP183M016C7P3.pdf
Availability of SLP183M016C7P3
QUANTITY
SLP183M016C7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP183M016C7P3
Internal Part NumberEIS-SLP183M016C7P3
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP183M016C7P3
Related LinksSLP183M, SLP183M016C7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP183M016C7P3 Details Description
Related parts for SLP183M016C7P3
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE HV 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf