Microchip Technology DSC1001CI2-025.0010
DSC1001CI2-025.0010 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-025.0010
Brief Description
OSC MEMS 25.001MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-025.0010.pdf
Availability of DSC1001CI2-025.0010
QUANTITY
DSC1001CI2-025.0010 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-025.0010
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-025.0010
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency25.001MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-025.0010
Related LinksDSC1001CI, DSC1001CI2-025.0010 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-025.0010 Details Description
Related parts for DSC1001CI2-025.0010
MOD PWR ENTRY MED 2POS SW 2A PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1960MHZ 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR BRKWY 5POS VERT TIN datasheet.pdf
RES 105 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf