Microchip Technology DSC1001CI2-025.0012
DSC1001CI2-025.0012 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-025.0012
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 25.0012MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-025.0012.pdf
Availability of DSC1001CI2-025.0012
QUANTITY
DSC1001CI2-025.0012 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-025.0012
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-025.0012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency25.0012MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-025.0012
Related LinksDSC1001CI, DSC1001CI2-025.0012 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-025.0012 Details Description
Related parts for DSC1001CI2-025.0012
DIODE ARRAY GP 100V 16A TO220AB datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 11.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 700V 3A DO214AB datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2MM T/H datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT #10 SCREW FR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf