Microchip Technology DSC1001CI2-033.3333
DSC1001CI2-033.3333 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-033.3333
Brief Description
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-033.3333.pdf
Availability of DSC1001CI2-033.3333
QUANTITY
DSC1001CI2-033.3333 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-033.3333
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-033.3333
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33.3333MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-033.3333
Related LinksDSC1001CI, DSC1001CI2-033.3333 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-033.3333 Details Description
Related parts for DSC1001CI2-033.3333
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 254MW SOT1123 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 22-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
OSC MEMS 66.667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
IC OSCILLATOR/TIMER 1V 8TDFN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 50UF 25V AXIAL datasheet.pdf
IC DRIVER AMP 28.3GBPS 16SMD datasheet.pdf
5 MHz-400 MHz 100 dB High Precision Limiting-Logarithmic Amplifier IC datasheet.pdf