Microchip Technology DSC1001CI2-043.0000T
DSC1001CI2-043.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-043.0000T
Brief Description
OSC MEMS 43.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-043.0000T.pdf
Availability of DSC1001CI2-043.0000T
QUANTITY
DSC1001CI2-043.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-043.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-043.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency43MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-043.0000T
Related LinksDSC1001CI2, DSC1001CI2-043.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-043.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CI2-043.0000T
TRIMMER 200 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO204AC datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 150A AC datasheet.pdf
RES 820K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 392A datasheet.pdf