Microchip Technology DSC1001CI2-066.6666
DSC1001CI2-066.6666 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI2-066.6666
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 66.666MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI2-066.6666.pdf
Availability of DSC1001CI2-066.6666
QUANTITY
DSC1001CI2-066.6666 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI2-066.6666
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI2-066.6666
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66.6666MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI2-066.6666
Related LinksDSC1001CI, DSC1001CI2-066.6666 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI2-066.6666 Details Description
Related parts for DSC1001CI2-066.6666
BOX ALUM UNPAINTED 6.02"LX3.27"W datasheet.pdf
CABLE LVD 9XDSUB 68HP 1.5M datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 ALUMINUM 18MM datasheet.pdf
CONN MAGJACK 12PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES 787 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf
BACKSHELL DSUB datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN J/N RE datasheet.pdf
15 kV ESD Protected, 2.7 V to 3.6 V Serial Port Transceivers with Green Idle⑩ IC datasheet.pdf