Microchip Technology DSC1001CI5-054.0000T
DSC1001CI5-054.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI5-054.0000T
Brief Description
OSC MEMS 54.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI5-054.0000T.pdf
Availability of DSC1001CI5-054.0000T
QUANTITY
DSC1001CI5-054.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI5-054.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI5-054.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency54MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI5-054.0000T
Related LinksDSC1001CI5, DSC1001CI5-054.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI5-054.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CI5-054.0000T
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT DUAL 14WSON datasheet.pdf
FIXED IND 2.25MH 1.75A 920 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 240VAC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf