Microchip Technology DSC1001CL2-033.3000T
DSC1001CL2-033.3000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CL2-033.3000T
Brief Description
OSCILLATOR MEMS 33.3MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CL2-033.3000T.pdf
Availability of DSC1001CL2-033.3000T
QUANTITY
DSC1001CL2-033.3000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CL2-033.3000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CL2-033.3000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33.3MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CL2-033.3000T
Related LinksDSC1001CL2, DSC1001CL2-033.3000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CL2-033.3000T Details Description
Related parts for DSC1001CL2-033.3000T
RES 110K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 225W datasheet.pdf