Microchip Technology DSC1001CL2-037.1250
DSC1001CL2-037.1250 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CL2-037.1250
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 37.125MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CL2-037.1250.pdf
Availability of DSC1001CL2-037.1250
QUANTITY
DSC1001CL2-037.1250 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CL2-037.1250
Internal Part NumberEIS-DSC1001CL2-037.1250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency37.125MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CL2-037.1250
Related LinksDSC1001CL, DSC1001CL2-037.1250 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CL2-037.1250 Details Description
Related parts for DSC1001CL2-037.1250
SENSOR 300PSIS 9/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
ATTENUATOR HIP3 2.1-2.3GHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
32 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC TUNER CABLE/STB 32HVQFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 17POS SILVER SLDR datasheet.pdf