Diodes Incorporated SBRT10A100CTL-13
SBRT10A100CTL-13 picture photo
Mfg. Part Number
SBRT10A100CTL-13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SBR 100V 10A TO252
Datasheet Download
SBRT10A100CTL-13.pdf
Availability of SBRT10A100CTL-13
QUANTITY
SBRT10A100CTL-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBRT10A100CTL-13
Internal Part NumberEIS-SBRT10A100CTL-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTrenchSBR
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If780mV @ 5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr180µA @ 100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBRT10A100CTL-13
Related LinksSBRT10A1, SBRT10A100CTL-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBRT10A100CTL-13 Details Description
Related parts for SBRT10A100CTL-13
CORD COIL SGL END 8-8 BLACK 7' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
TPS2062EVM-293 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 614 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED SMD PRISM 3MM 590NM YLW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf