Microchip Technology DSC1001CL2-060.0000
DSC1001CL2-060.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CL2-060.0000
Brief Description
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CL2-060.0000.pdf
Availability of DSC1001CL2-060.0000
QUANTITY
DSC1001CL2-060.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CL2-060.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001CL2-060.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency60MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CL2-060.0000
Related LinksDSC1001CL, DSC1001CL2-060.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CL2-060.0000 Details Description
Related parts for DSC1001CL2-060.0000
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-3POS OPEN FRAME datasheet.pdf
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI D RIBBON CBL ASSY 20POS 10M datasheet.pdf
LC CONNECTOR POLISING TOOL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 16A 45V D2PAK datasheet.pdf