Microchip Technology DSC1001DC5-024.5760T
DSC1001DC5-024.5760T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DC5-024.5760T
Brief Description
OSC MEMS 24.5760MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DC5-024.5760T.pdf
Availability of DSC1001DC5-024.5760T
QUANTITY
DSC1001DC5-024.5760T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DC5-024.5760T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DC5-024.5760T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency24.576MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DC5-024.5760T
Related LinksDSC1001DC5, DSC1001DC5-024.5760T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DC5-024.5760T Details Description
Related parts for DSC1001DC5-024.5760T
CONN RING TERM 3/8 14-16AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A SOT223-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 118POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3.2A SOT-363 datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 1/2W 27 OHM 5% datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 13.77"L X 11.9"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf