Microchip Technology DSC1001DE1-125.0000T
DSC1001DE1-125.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DE1-125.0000T
Brief Description
OSC MEMS 125.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DE1-125.0000T.pdf
Availability of DSC1001DE1-125.0000T
QUANTITY
DSC1001DE1-125.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DE1-125.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DE1-125.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency125MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DE1-125.0000T
Related LinksDSC1001DE1, DSC1001DE1-125.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DE1-125.0000T Details Description
Related parts for DSC1001DE1-125.0000T
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf