Microchip Technology DSC1001DE2-012.2880T
DSC1001DE2-012.2880T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DE2-012.2880T
Brief Description
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DE2-012.2880T.pdf
Availability of DSC1001DE2-012.2880T
QUANTITY
DSC1001DE2-012.2880T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DE2-012.2880T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DE2-012.2880T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency12.288MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DE2-012.2880T
Related LinksDSC1001DE2, DSC1001DE2-012.2880T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DE2-012.2880T Details Description
Related parts for DSC1001DE2-012.2880T
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER ZH SIDE 8POS 1.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 7.7A I-PAK datasheet.pdf
IC TXRX DIFF FAILSAFE LP 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.1A SC70 datasheet.pdf
RES SMD 0.25 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
SURFACE BELT 12-3/4X59" A VFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 40A DO5 datasheet.pdf