Microchip Technology DSC1001DI1-020.0000T
DSC1001DI1-020.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI1-020.0000T
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI1-020.0000T.pdf
Availability of DSC1001DI1-020.0000T
QUANTITY
DSC1001DI1-020.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI1-020.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI1-020.0000T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI1-020.0000T
Related LinksDSC1001DI1, DSC1001DI1-020.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI1-020.0000T Details Description
Related parts for DSC1001DI1-020.0000T
DSUB CABLE - CMM15S/AE15M/CFM15S datasheet.pdf
RES MO 1W 56.2K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 400A DO200AA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A SOT223-4 datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15W +/-15V 500MA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 75V RADIAL datasheet.pdf