Microchip Technology DSC1001DI2-032.0000
DSC1001DI2-032.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI2-032.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI2-032.0000.pdf
Availability of DSC1001DI2-032.0000
QUANTITY
DSC1001DI2-032.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI2-032.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI2-032.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency32MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI2-032.0000
Related LinksDSC1001DI, DSC1001DI2-032.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI2-032.0000 Details Description
Related parts for DSC1001DI2-032.0000
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
IC MCU-BASED DAS 16BIT 48-TQFN datasheet.pdf
IC CLK GEN FIBRE CHAN 8-TSSOP datasheet.pdf
LICENSE PCI MAST/TARG 64BIT ECP2 datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/22/180LF 3.2SN OR BX datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 120POS SMD GOLD datasheet.pdf