Microchip Technology DSC1001DI2-066.0000T
DSC1001DI2-066.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI2-066.0000T
Brief Description
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI2-066.0000T.pdf
Availability of DSC1001DI2-066.0000T
QUANTITY
DSC1001DI2-066.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI2-066.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI2-066.0000T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI2-066.0000T
Related LinksDSC1001DI2, DSC1001DI2-066.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI2-066.0000T Details Description
Related parts for DSC1001DI2-066.0000T
RECT BRIDGE SGL PHASE 12A W/OPT datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV(5KV) PIN datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC743LP6CE .7-4GHZ datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
METAL SHRINK BOOTADAPTOR datasheet.pdf
IC DSC 128KB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf