Microchip Technology DSC1001DI2-125.0000T
DSC1001DI2-125.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI2-125.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI2-125.0000T.pdf
Availability of DSC1001DI2-125.0000T
QUANTITY
DSC1001DI2-125.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI2-125.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI2-125.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency125MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI2-125.0000T
Related LinksDSC1001DI2, DSC1001DI2-125.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI2-125.0000T Details Description
Related parts for DSC1001DI2-125.0000T
RES 62K OHM 3W 5% CERAMIC VERT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 600mA (Switch) Backlight 16-LLP-EP (4x4) datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN R/A SHELL T/H DL KEY 36POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
LIMIT SW LEVER STAINLESS ROLLER datasheet.pdf
RES 4.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V TO-3P datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 8V 600W datasheet.pdf