Microchip Technology DSC1001DI5-008.0174T
DSC1001DI5-008.0174T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI5-008.0174T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 8.0174MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI5-008.0174T.pdf
Availability of DSC1001DI5-008.0174T
QUANTITY
DSC1001DI5-008.0174T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI5-008.0174T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI5-008.0174T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency8.0174MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI5-008.0174T
Related LinksDSC1001DI5, DSC1001DI5-008.0174T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI5-008.0174T Details Description
Related parts for DSC1001DI5-008.0174T
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 6A RADIAL LEAD datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf