Microchip Technology DSC1001DI5-027.0000
DSC1001DI5-027.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI5-027.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI5-027.0000.pdf
Availability of DSC1001DI5-027.0000
QUANTITY
DSC1001DI5-027.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI5-027.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI5-027.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency27MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI5-027.0000
Related LinksDSC1001DI, DSC1001DI5-027.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI5-027.0000 Details Description
Related parts for DSC1001DI5-027.0000
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
IC BATT BACKUP SUPERVISOR 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf