Microchip Technology DSC1001DI5-033.0000
DSC1001DI5-033.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI5-033.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 33.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI5-033.0000.pdf
Availability of DSC1001DI5-033.0000
QUANTITY
DSC1001DI5-033.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI5-033.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI5-033.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI5-033.0000
Related LinksDSC1001DI, DSC1001DI5-033.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI5-033.0000 Details Description
Related parts for DSC1001DI5-033.0000
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
REG 1.5V 9A ADJ 14SIP HORZ datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 8CHAR 5MM GRN datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf