Microchip Technology DSC1001DL2-001.4850T
DSC1001DL2-001.4850T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DL2-001.4850T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 1.4850MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DL2-001.4850T.pdf
Availability of DSC1001DL2-001.4850T
QUANTITY
DSC1001DL2-001.4850T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DL2-001.4850T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DL2-001.4850T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency1.485MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DL2-001.4850T
Related LinksDSC1001DL2, DSC1001DL2-001.4850T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DL2-001.4850T Details Description
Related parts for DSC1001DL2-001.4850T
CHOKE COMM MODE W/HDR 12mH 4A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BUS FET EXCH SWIT SGL 24TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN TERM CABLE GOLD 22AWG datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 74POS datasheet.pdf
RES 0.01 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 7.2VC datasheet.pdf
CONTACT PIN datasheet.pdf
YEL 3 POS BRSHMETAL RTN R datasheet.pdf