Microchip Technology DSC1001DL2-012.0000
DSC1001DL2-012.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DL2-012.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 12.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DL2-012.0000.pdf
Availability of DSC1001DL2-012.0000
QUANTITY
DSC1001DL2-012.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DL2-012.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1001DL2-012.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency12MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DL2-012.0000
Related LinksDSC1001DL, DSC1001DL2-012.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DL2-012.0000 Details Description
Related parts for DSC1001DL2-012.0000
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
CONV DC-DC 100W 48VIN 1.8V NEG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
RES 56 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 27.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf