Microchip Technology DSC1001DL2-012.0000T
DSC1001DL2-012.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DL2-012.0000T
Brief Description
OSC MEMS 12.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DL2-012.0000T.pdf
Availability of DSC1001DL2-012.0000T
QUANTITY
DSC1001DL2-012.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DL2-012.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DL2-012.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency12MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DL2-012.0000T
Related LinksDSC1001DL2, DSC1001DL2-012.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DL2-012.0000T Details Description
Related parts for DSC1001DL2-012.0000T
IC 2.55V W/PB 20% SOT23-3 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 40V SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 900MA 260 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf