Microchip Technology DSC1001DL5-011.0592T
DSC1001DL5-011.0592T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DL5-011.0592T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DL5-011.0592T.pdf
Availability of DSC1001DL5-011.0592T
QUANTITY
DSC1001DL5-011.0592T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DL5-011.0592T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DL5-011.0592T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency11.0592MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DL5-011.0592T
Related LinksDSC1001DL5, DSC1001DL5-011.0592T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DL5-011.0592T Details Description
Related parts for DSC1001DL5-011.0592T
FIXED IND 15UH 283MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOEIAJ datasheet.pdf
CONN D-SUB THUMB SCREW 4-40 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
PANEL SIDE 49X20X0.8" GREY 1/PR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf