Microchip Technology DSC1003BI1-040.0000T
DSC1003BI1-040.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1003BI1-040.0000T
Brief Description
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1003BI1-040.0000T.pdf
Availability of DSC1003BI1-040.0000T
QUANTITY
DSC1003BI1-040.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1003BI1-040.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1003BI1-040.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1003
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency40MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.4mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1003BI1-040.0000T
Related LinksDSC1003BI1, DSC1003BI1-040.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1003BI1-040.0000T Details Description
Related parts for DSC1003BI1-040.0000T
IDC CABLE- AKR40G/ AE40M / AKR40 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 13A TO-220 datasheet.pdf
IGBT 380V 20A 150W TO263AB datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC DAC 13BIT LP SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
IC MINIGATE MULTIFUNC 8ULLGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 600W 300VIN 80A NEG datasheet.pdf
5500 MAIN FILTER 4A datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
4R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf