3M MNHU18-250DFIK
MNHU18-250DFIK picture photo
Mfg. Part Number
MNHU18-250DFIK
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
MNHU18-250DFIK.pdf
Availability of MNHU18-250DFIK
QUANTITY
MNHU18-250DFIK Order Process
Ship out your order
Specifications of MNHU18-250DFIK
Internal Part NumberEIS-MNHU18-250DFIK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileScotchlok Terminals Training
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall1.200" (30.48mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationFully Insulated Heat Shrink
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MNHU18-250DFIK
Related LinksMNHU18-, MNHU18-250DFIK Datasheet, 3M Distributor
MNHU18-250DFIK Details Description
Related parts for MNHU18-250DFIK
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 6V 150A TO92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 21C P 120" YEL JACKP NI datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20UQFN datasheet.pdf
SPIFLASH 128M-BIT 4KB UNIFORM SE datasheet.pdf
0.5 BTB datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf